Andres Tennus

Teaduse elutööpreemia pälvis Mihkel Zilmer

Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid. 40 000 euro suuruse elutööpreemia pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest pälvis professor Mihkel Zilmer. Lisaks sellele said meditsiiniteaduste valdkonnast aastapreemia parima teadustöö eest professorid Irja Lutsar ja Tuuli Metsvaht.

Eesti Teaduste Akadeemia selgituses on välja toodud, et Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer on mitmekülgne meditsiinilise biokeemia ja neuroteaduste ekspert ning tunnustatud toitumisspetsialist. Ta on kliinilise ja baasteaduse ühendaja, siirdemeditsiini eestvedaja, kes on toonud molekulaarse vaate kliinilistesse erialadesse kardioloogiast pediaatria ja psühhiaatriani ning kasvatanud üles mitu põlvkonda uusi arstiteadlasi. Mihkel Zilmeri koostööoskus, sõnaseadmise selgus ja innustav tegutsemine on andnud tulemuseks nii arvukaid patente, häid õpikuid kui ka kogu ühiskonda kõnetavaid sõnumeid.

Teiseks elutööpreemia laureaadiks on keeleteadlane Asta Õim.

Lisaks sellele jagati aastapreemiad (20 000 eurot) eelneva nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest. Meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar ning laste intensiivravi ja farmakoteraapia professor Tuuli Metsvaht said aastapreemia arstiteadusealaste tööde tsükli „Vastsündinute sepsise interdistsiplinaarne käsitlus“ eest.

Eesti Teaduste Akadeemia toob välja, et laureaadid käsitlevad igakülgselt vastsündinu sepsise kujunemist, ennetamist ja ravi. Nad on välja töötanud antibakteriaalsete ravimite optimaalsed annused vastsündinute ja väikelaste raskete nakkushaiguste ravimiseks. Kliinilistes tingimustes kontrollitud ravijuhendid pakuvad nüüd tõenduspõhist efektiivset ravi, päästavad hulga vastalanud elusid ja väldivad või leevendavad läbipõetud nakkuste tagajärgi.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas õnnitles preemiate saajaid ja tänas neid Eesti teadusesse antud panuse eest. „Nende tööpõld on olnud teadusest veelgi laiem – kogu ühiskond. Elutööpreemiate laureaadid Asta Õim ja Mihkel Zilmer on kahtlemata muutnud mitte ainult Eesti teadust, vaid mõjutanud ka paljude Eesti inimeste elusid. Sügav kummardus teie ees.“

Riigi teaduspreemiate komisjoni esimees, Eesti teaduse akadeemia president Tarmo Soomere ütles, et „Selle aasta riigi teaduspreemiate nominentide tase oli meeldivalt ja üllatavalt ühtlaselt kõrge. Pea kõigi valdkondade tööde tsüklid panustasid inimeste tervise säilitamisse või käsitlesid ühiskonda sügavalt puudutavaid aspekte. Tipptasemel süvenemine riigi, ühiskonna ja inimeste jaoks oluliste teemadesse on iseloomulik küpsele ja enesekindlale teaduskogukonnale.“

Preemiad antakse pidulikult üle vabariigi aastapäeva tähistamise raames.

Tutvu teiste laureaatidega Eesti Teaduste Akadeemia kodulehel.

Üliõpilaste teadustööde riikliku konkursi laureaadid

Parimad üliõpilastööd said preemia

Sigrid Tilk, Maret Pihu ja Karin Vassil haridusministri tänukirjadega ning liikumisõpetuse lennukust sümboliseerivate kollaste vihmavarjudega.

Kehalise kasvatuse uuendaja Maret Pihu sai haridus- ja teadusministrilt tänukirja

Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituut

Tartu Ülikooli nooremteadurist sai Euroopa Liikumisõpetuse Assotsiatsiooni juhatuse liige