Foto:
Erakogu

Töövõime testid

  1. Astmeline koormustest

Astmelise koormustestiga määratakse sportlase treeningtsoonid, et seeläbi treeningute teadlikumalt treeninguid planeerida ja analüüsida.

Testi käigus kantakse hapnikumaski ja määratakse sportlase hapnikutarbimise parameetrid, minuti ventilatsioon, südame löögisagedus, aeroobne võimsus, treeningu intensiivsustsoonid  (aeroobne ja anaeroobne lävi). Lisavõimalusena  määratakse laktaadi kontsentratsioon kapillaarverest testi jooksul või testi järgselt.

  1. Maksimaalse töövõime testid (time-trial)

Time-trial tüüpi test on vajalik sportlase maksimaalse töövõime määramiseks vastupidavusalade sportlastele. Kasutatakse teste, mille põhjal võib kõrge usaldusväärsusega ennustada sportlase töövõimet reaalsetes võistlussituatsioonides. Testi on võimalik sooritada koos hapnikutarbimise parameetrite määramisega. Testi käigus ja pärast testi on võimalik määrata laktaadi kontsentratsiooni kapillaarverest. Laktaadiproovide arv sõltub konkreetsest testist ja sportlase eesmärkidest.

  1. Aeroobse ja anaeroobse läve määramine ilma hapnikutestita

Lävede määramise testi soovitame noorsportlastele. Tegemist on astmelise koormustestiga, kus lävede südame löögisageduste vahemikud ja intensiivsused määratakse registreeritud südame löögisageduse, või sõltuvalt sportlase soovidest, vere laktaadi kontsentratsiooni väärtuste põhjal.

  1. Töövõime testide analüüs ja soovitused treeninguteks

Töövõime testide tegelik väärtus on nende hilisem teadlik kasutamine treeningute planeerimisel ning analüüsimisel. Tartu Ülikooli Treeningteaduste labori eksperdid on kogemustega teadlased, kes on aidanud analüüsida ja tagasisidestada treeninguid tipptasemel sõudjatel, suusatajatel, jalgratturitel, triatleetidel, ujujatel, jalgpalluritel, korvpalluritel ja teistel Eesti tippsportlastel.

#koostöö #teadus

Ettekanne: Edoardo Malfatti „Congenital myopathies in 2022"

Esmaspäeval, 12. detsembril kell 12 teeb ettekande professor Edoardo Malfatti teemal "​​​​​​​Congenital myopathies in 2022”.
#teadus #ühiskonnale

Dr. Jens K. Habermann peab avaliku loengu „Advancing Research through Biobanking in Europe and beyond – from community engagement to cross-country collaborations“

14. novembril kell 9.00 peab A. Linkbergi auditooriumis (Puusepa 8) avaliku loengu Euroopa biopankade tsentraalse infrastruktuuri BBMRI-ERIC peadirektor professor Dr Jens Habermann.
#teadus
Jarek Mäestu Kääriku spordikeskuse 75. aastapäeva konverentsil_autor Mikk Otsar

JÄRELVAADATAV: Liikumise ja spordibioloogia professor Jarek Mäestu räägib inauguratsiooniloengul, kuidas mõista paremini treeningukoormuse mõju