Andres Tennus

Jaak Maaroosi pikaaegne elutöö jõudis kaante vahele

25. juulil möödub professor Jaak Maaroosi sünnist 80 aastat. Möödunud kolmapäeval esitleti Tartu Ülikooli ajaloomuuseumi valges saalis raamatut "Professor Jaak Maaroos − elupäästja".

Raamatu koostaja, spordimeditsiini kaasprofessor Eve Unt ütles, et mälestusraamat kajastab Jaak Maaroosi enda ja kolleegide kirjutiste kaudu tema olulisemaid saavutusi akadeemilise karjääri vältel nii teadus- ja õppetöös kui ka kliinilistes tegevuses. "Raamatus avaneb kolleegide, sõprade ja pereliikmete meenutuste kaudu lugejale ka esmapilgul peitu jääv pool Jaak Maaroosist ning lähivaade tema elusid päästvale tegevusele," ütles Unt.

Eve Unti sõnul tähistatakse sel aastal ka Eesti Taastusarstide Seltsi 20. aastapäeva ning kaasaegse taastusravi eriala 30. aastapäeva. "Omamoodi sümboolne on see, et käesoleval aastal on Tartus toimumas mitu rahvusvahelist konverentsi nii taastusravi kui spordimeditsiini valdkonnas," lisas Unt.

Professor Jaak Maaroos oli teerajaja Tartu Ülikooli ja Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliinikutele, mille juhatajana ta töötas ligi 20 aastat. Maaroos on ka üks neist, kes pani Toomas Sullingu töörühma liikmena aluse koronaarkirurgiale Eestis. "Ta oli üks võtmeisikutest, tänu kellele on Eestis loodud kõrgtasemel võimalused südamehaiguste diagnostikaks ja raviks," selgitas Unt.

Suurem osa Jaak Maaroosi elutööst on seotud südamehaigustega patsientide taastusraviga. Eve Unt sõnas, et Maaroosi tegevuse tulemusena sai tõenduspõhistel meetoditel rajanev kardioloogiline taastusravi tänapäevase südamehaiguste ravikompleksi lahutamatuks osaks. "Järgides sportliku inimesena aktiivset eluviisi, teadvustas ta kehalise aktiivsuse olulisust krooniliste haiguste ennetamisel ning panustas väga palju selle mõtteviisi propageerimisele. Professor Jaak Maaroosi tegevus on olnud eeskujuks paljudele kolleegidele, kes jätkavad alustatud teekonda taassturavi ja spordimeditsiini erialade arendamisel," lausus ta.

Mälestusraamat on välja antud Tartu Ülikooli Kirjastuse poolt. Raamatu ilmumist on toetanud Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond, Tartu Ülikooli spordimeditsiini ja taastusravi kliinik, SA Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliinik, Eesti Spordimeditsiini Föderatsioon ja Eesti Kultuurkapital.

Raamatut on võimalik osta Tartu Ülikooli Kirjastuse e-poest. Raamatu müügist saadav tulu läheb spordimeditsiini ja taastusravi residentide koolitusfondi.

Vaata raamatuesitluse ülekannet uttv-st.