Meditsiiniteaduste valdkond kutsub püstitama vilistlasrekordit

18. mail toimub Tartu Ülikooli läbi aegade suurim vilistlaste kokkutulek, mille ambitsioon on tuua Tartusse rohkem vilistlasi kui möödunud korral, mil üritust väisas ligi 2500 ülikooli lõpetanut. Meditsiiniteaduste valdkonna vilistlased moodustavad väga suure hulga ülikooli vilistlastest – tule osale rekordi püstitamisel, meenuta ülikooliaegu ning vaata oma silmaga, milline on kunagine arstiteaduskond täna.

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna dekaani Margus Lemberi sõnul moodustavad Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna vilistlased 99% Eesti arstidest, hambaarstidest ja proviisoritest.

„Tartu Ülikoolist on meditsiinihariduse, ning Eestis ja maailmas kõrgelt tunnustatud kraadi, saanud tuhanded inimesed, kes teevad täna suure väärtusega tööd. Ilma praeguste üliõpilaste ja vilistlasteta ei oleks ülikool see, mis ta on täna. Ootan teid, head vilistlased, meenutama olnut, vaatama praegust ning heitma pilku ka tulevikku. Saame kokku ja näitame üheskoos, kuhu on jõudnud ja milline on meditsiiniteaduste valdkonna vilistlane aastal 2019,“ kutsub Lember kõiki vilistlaspäevast osa saama.

Nii on laupäev, 18. mai see päev, mil panna oma töö ja igapäevarutiin ootele ning tulla Tartusse kohtuma omaaegsete ülikoolikaaslaste ja õppejõududega. Et taaskohtumised oleksid veelgi värvikamad, saavad soovijad osaleda ka ekskursioonidel, kuulata loenguid ning osaleda raamatu esitlusel ja näituse avamisel.

Avatud uksed. Kell 13-16 ootame kõiki huvilisi hambaarstiteaduse instituudi (Raekoja plats 6) avatud uste päevale. Teeme tiiru majas, kus üliõpilased õpivad igapäevaselt suu- ja hambahaigusi, lastestomatoloogiat ja suukirurgiat. Vaatame ajaloolisi filmilõike hambaravist läbi aastakümnete ning kohtume õppejõududega.

Ekskursioon. Kell 13-13.15 algab meditsiiniteaduste kodu, biomeedikumi ning Põhjamaades ja Ida-Euroopas moodsaima siirdemeditsiinikeskuse SIME ekskursioon. Nendes kahes majas toimuvad arvukad teadusuuringud ja leidub miljoneid eurosid maksvat teadusaparatuuri, mis loovad uut taset terviseuuringutes ja arstiteaduses. Koguneme Ravila 19 fuajees.

Ekskursioon. Tartu Ülikooli Kliinikum on Lõuna-Eesti suurim tervishoiuasutus ja ühtlasi meditsiinihariduse õppebaas. Kliinikumi ekskursioon toimub kell 14-15. Koguneme N. Lunini tänava poolse peasissepääsu fuajees.

Raamatu esitlus. Kell 13-14 ootame huvilisi raamatu „Kaljo Villako 100“ esitlusele Vana anatoomikumi rotundi (Uppsala 10-203). Koos professor Kaljo Villako 100. sünniaastapäevaga tähistame tänavu meie rahvusülikooli 100. aastapäeva, möödunud aastal jõudis ka Eesti Vabariik sama tähiseni. 2019. aasta on kuulutatud eesti keele aastaks. On omajagu sümboolne köita need tähistamised ühtekokku. Olles nii Eesti Vabariigi kui ka rahvusülikooli eakaaslane, kandis Kaljo Villako endas läbi elu eesti keele, Eesti Vabariigi ja Tartu Ülikooli parimaid väärtusi. Peale arstiteaduse oli Kaljo Villako kiindunud kirjandusse ja kirjutamisse. Oma elust on ta kirjutanud välja põhjaliku kaheköitelise raamatu. Sestap ei ole käesolev mälestustekogumik süstemaatiline ülevaade professori elust ja tegevusest, vaid kokku kogutud killud Villakot tundnud inimestelt: perekonnalt, õpilastelt ja meditsiinivaldkonna kolleegidelt ning sõpradelt ja kaaslastelt väljaspool arstiteadust. Samuti on lisatud professori teadustööde loetelu ja Kaljo Villako kahe TÜ aulas peetud loengu materjalid.

Avatud uksed. Kell 15-17 ootame kõiki farmaatsia instituudi avatud uste paartunnile. Astu sisse Nooruse 1 ja näe, milline näeb välja tänane farmaatsia instituut.

Näituse avamine. Näituse „100 aastat arstiõpet ja –teadust“ koostamisse panustas pea 30 inimest ligi 1000 pildiga. Näitus avab vilistlaste pilkude ja meenutuste läbi, milline on olnud arstiõppe ja -teaduse areng viimase saja aasta jooksul. Näituse avamine toimub kell 15.30-16.30 Vana anatoomikumi fuajees (Uppsala 10).

Loeng. Kell 16.15-17 ootab mitme ravimtaimeraamatu autor, alati muhe ja kaasakiskuv farmakognoosia professor Ain Raal loengusse „Ühe tudengipoisi meenutusi ja mõtisklusi farmaatsiaõpingutest“. Kohtume Nooruse 1-707.

Loeng. Kell 16.30-17.30 läheme Vana anatoomikumi rotundis (Uppsala 10-2013) tagasi sündmuste keerisesse, mil inimene näeb esmakordselt ilmavalgust ning räägime sünnitusest. Kliinilise meditsiini instituudi sünnitusabi ja günekoloogia professor Helle Karro peab loengu „Mida tähendab turvaline sünnitus?“. Loengus võtab Karro vaatluse alla turvalise sünnitamise olemuse ja tähenduse läbi ajaloo.

Turvaline sünnitus võib tähendada eri inimeste jaoks erinevaid aspekte. Ühtede jaoks on turvalisim paik sünnitada kodus, aga teiste jaoks tähendab see haiglat, kus kõrgtasemel meditsiiniabi on vajadusel 24/7 kättesaadav. Lisaks arutletakse loengus, kas sünnitada ise või eelistada keisrilõiget; tehakse ülevaade muutustest Eesti sünnitusabis ja saadakse teada, kas Eestis on turvaline sünnitada.

Tutvu meditsiiniteaduste valdkonna üritustega kodulehel. Vilistlaspäev on täis üritusi üle kogu Tartu. Kõigi aegade suurima vilistlaste kokkutuleku teiste sündmuste kohta loe vilistlaskokkutuleku kodulehelt.

Lisateave:
Kristina Hermann
meditsiiniteaduste valdkonna turundus- ja kommunikatsioonispetsialist
5342 2045
kristina.hermann@ut.ee